Skip to main content Skip to page footer

O našim mesnim proizvodima

Tomaso prosciutto nastao je na temeljima tradicije i stručnog usavršavanja.
Naši domaći mesni proizvodi prerađuju se u našoj pršutani.

 

Svi proizvodi su ručno obrađeni i bez dima, konzervirani isključivo morskom soli i paprom bez dodataka pojačivača okusa i umjetnih začina.
Proizvodnja je ograničena radi boljeg praćenja kvalitete proizvoda.

Kvalitetu istarskog pršuta iz "Tomažove konobe" prepoznali su stručnjaci dodijelivši priznanja za kvalitetu proizvoda.

Istarski pršut - cijeli, kao komad ili narezan

Istarski pršut, također poznat kao "Istrischer Schinken" na njemačkom jeziku, vrsta je sušenog pršuta koji potječe s poluotoka Istre, koji se nalazi u Hrvatskoj, kao i dijelovima Slovenije i Italije. To je cijenjena delikatesa u regiji i poznata je po bogatom okusu i nježnoj teksturi.

Proces proizvodnje istarskog pršuta uključuje soljenje svinjskih nogu morskom soli i raznim začinima poput papra, češnjaka i bilja. Meso se potom ostavlja da se suši na zraku tijekom dužeg vremenskog razdoblja, obično nekoliko mjeseci do više od godinu dana, ovisno o željenom okusu i teksturi. Tijekom tog vremena pršut prolazi kroz postupnu transformaciju, gubi vlagu i intenzivira okus. Istarski pršut često se tanko nareže i poslužuje kao predjelo ili kao dio hladnog plata.

Cijeni se zbog svog bogatog okusa, što je rezultat procesa sušenja i jedinstvenog mikroklime poluotoka Istre, koja uključuje utjecaje Jadranskog mora i okolnih šuma. Sveukupno gledano, istarski pršut smatra se gurmanskom delicijom i visoko je cijenjen kako lokalno tako i internacionalno zbog svoje kvalitete i karakterističnog okusa.

Istarski sušeni svinjski file (ombolo)

Istarski sušeni svinjski file, poznat i kao "ombolo" na hrvatskom jeziku, tradicionalna je sušena mesna delicija koja potječe s istarskog poluotoka, koji se nalazi u Hrvatskoj, kao i u dijelovima Slovenije i Italije. Napravljen od svinjskog filea bez kostiju, meso je bez masti i konzervirano mješavinom morske soli, papra, lovora i ružmarina.

Ombolo se priprema od filea svinjske lopatice, koji se konzervira solju i raznim začinima. Meso se zatim suši na zraku tijekom dužeg razdoblja, obično nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, dok ne razvije bogat okus i nježnu teksturu.

Slično kao i istarski pršut, ombolo se često tanko nareže i poslužuje kao predjelo ili kao dio daske s hladnim jelima. Cijeni se zbog svog ukusnog okusa, koji je rezultat procesa sušenja i jedinstvenog mikroklime istarskog poluotoka.

Sveukupno gledano, istarski sušeni svinjski file, ili ombolo, smatra se gurmanskom delikatesom i visoko je cijenjen kako lokalno tako i međunarodno zbog svoje kvalitete i prepoznatljivog okusa.

Istarske suhe kobasice

Istarske suhe kobasice tradicionalni su mesni proizvod porijeklom iz istarske regije, koja obuhvaća dijelove Hrvatske, Slovenije i Italije. Ove kobasice su poznate po visokom udjelu mesa i nižem udjelu masti, što ih čini ukusnom i aromatičnom delikatesom.

Mješavina dodana mesu obično uključuje sastojke poput morske soli, papra, lovorovog lista, češnjaka, ružmarina i vina. Ti začini doprinose bogatom mirisu i karakterističnom okusu istarskih suhih kobasica, koje se često jedu tanko narezane kao grickalica ili se koriste u raznim jelima kako bi se pojačao okus.

Izrađene s pažnjom i odražavajući kulturno nasljeđe istarske regije, ove kobasice su cijenjene lokalno i međunarodno zbog svog izvrsnog okusa i kvalitetne izrade.

Istarska panceta

Istarska panceta tradicionalna je suhomesnata delicija porijeklom iz istarske regije, koja obuhvaća dijelove Hrvatske, Slovenije i Italije. Ova poslastica izrađena je od trbuha svinjetine, koji se pažljivo soli i začinjava kako bi se stvorio ukusan i aromatičan proizvod.

Da bi se pripremila istarska panceta, trbuh svinjetine prvo se soli morskom solju, a zatim začini mješavinom začina uključujući papar, lovorov list, češnjak i ružmarin. Nakon procesa začinjavanja, panceta se ostavlja da se suši najmanje tri mjeseca na mjestu bez dima, što joj omogućava razvoj karakteristične teksture i profila okusa.

Rezultat je slanog i blago slanog mesnog proizvoda s bogatim podtonovima bilja i začina. Istarska panceta cijeni se zbog svoje svestranosti i može se uživati ​​tanko narezana kao zasebni snack, uključena u razna jela poput umaka za tjesteninu ili juha, ili koristiti kako bi dodala dubinu okusa salatama i sendvičima.

Ovaj kulinarski dragulj odražava bogato gastronomsko nasljeđe istarske regije i nastavlja biti cijenjen i lokalno i međunarodno zbog svog izvanrednog okusa i izrade.

Istarski sušeni svinjski vrat (vratina)

Istarski sušeni svinjski vrat, poznat i kao "vratina", tradicionalni je sušeni mesni proizvod koji potječe iz istarske regije, koja obuhvaća dijelove Hrvatske, Slovenije i Italije. Ova delicija izrađena je od vrata svinje, koje se začini solju i raznim začinima, poput češnjaka, papra i ponekad bilja poput ružmarina ili lovora.

Postupak pripreme uključuje trljanje vrata začinskom mješavinom, a zatim mu se dopušta da se pere tijekom određenog vremenskog razdoblja, obično nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o željenom okusu i teksturi. Tijekom procesa sušenja, meso prolazi kroz transformaciju u kojoj se postupno uklanja vlaga, rezultirajući koncentriranim okusom i čvrstom teksturom.

Nakon razdoblja sušenja, vrat se obično objesi na zrak kako bi se dodatno prodao, što poboljšava njegov okus i omogućava razvoj složenih aroma. Konačni proizvod je slan, bogato začinjeni meso s blago slanim okusom i čvrstom, ali nježnom teksturom. Istarski sušeni svinjski vrat (vratina) često se tanko reže i uživa samostalno kao delikatesa ili se poslužuje kao dio antipasto tanjura uz sir, masline i kruh.

Uživajte u našim domaćim mesnim proizvodima!



Pedeset godina tradicije